Ние събираме и обработваме Вашите лични данни.
За осигуряване на правата ви по GDPR, молим за Вашето съгласие.
Ще използваме данните за осигуряване на по-доброто Ви преживяване в нашия уебсайт.
Ако натиснете бутона Съгласен съм, ще дадете съгласието си на нас и на всички трети страни, описани детайлно в Политиката за поверителност.
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището и човешките отношения. Време, когато хората трябва да са по-смирени и добри. Време, през което трябва да помислим и отделим повече внимание на най-близките и любимите ни хора. Време, в което ако можем да отдадем частица добрина и на непознат и нуждаещ се човек.
Празничната атмосфера е вече в разгара си. Празничния дух се усеща навсякъде. Коледната украса навън- по-улици и магазини, красивата коледна елха удома, настроението в офиса сред колегите за предстоящите почивни дни, всичко това допринася за празничния дух и доброта в сърцата ни.
Стопанките на дома са в еуфория, как ще подготвят празничната трапеза за Бъдни вечер.И тази година отново ще спазим традициите и обичайте за Бъдни вечер и Коледа. По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня; там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.
На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите са постни. Задължително се приготвят сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове. Трапезата трябва да е отрупана с всичко, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света. Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. Вярва се, че тамянът прогонва лакомите дяволчета от масата. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът. Питката трябва да е кръгла или завита като кравай, но замесена постна, без яйца и мляко. От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета - колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината. Накрая по избраните орехи се гадае ще бъде ли здрав; ако орехът е пълен, няма да боледува. Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата. От сламата, върху която е вечеряла фамилията, напролет се сплитат венци и окачват на плодните дървета, за да раждат изобилно. Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще дойдат коледарите, тогава ще се роди Христос, но и тогава според народните вярвания, започват Мръсните дни.
Коледуването замества древните езически посвещения на младежите в зрялост. Според традицията коледарите са само момци, които са готови за женене. Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва- това обаче могат да видят само праведниците. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.