Ние събираме и обработваме Вашите лични данни.
За осигуряване на правата ви по GDPR, молим за Вашето съгласие.
Ще използваме данните за осигуряване на по-доброто Ви преживяване в нашия уебсайт.
Ако натиснете бутона Съгласен съм, ще дадете съгласието си на нас и на всички трети страни, описани детайлно в Политиката за поверителност.
Свободните радикали са атоми, групи от атоми или молекули, които съдържат най- малко един свободен електрон във външните си орбити.Присъствието на опасно висок брой свободни радикали променя начина, по който клетките кодират генетичния материал. Образуването на мутирали белтъци уврежда имунната система и води до развитието на левкемия и други видове онкологични заболявания.
Антиоксидантите са вещества,които предпазват клетките от свободни радикали. Те помагат да се неутрализира вредният ефект от окислителните реакции вътре в клетките. Главните антиоксиданти от хранителен произход са витамините А, С, Е и бета-каротинът, плюс минералите селен, цинк, мед и манган.
Антиоксидантите укрепват имунната система и правят организма устойчив на вируси и инфекции, а също така забавят процесите на стареене, Плодовете и зеленцучите са храните с най-високо съдържане на антиоксиданти. Повишената консумация на плодове и зеленчуци се асоциира с понижен риск от ракови заболявания.
Различните начини на приготвяне на зеленчуците оказват различно въздействие върху антиоксидативния им капацитет.
Артишокът е единственият зеленчук, който поддържа висока антиоксидативна дейност по време на всички кулинарни процеси.
Червеното цвекло е богато на фолиева киселина, манган, калий, витамин С, желязо, фибри, магнезий,натрий .То е богато на антиоксиданти и има противовъзпалително действие.
Зелето е нискокалоричен зеленчук.То съдържа витамин С и ни осигурява почти 100% от нужната дневна доза от витамин К за организма.Този витамин играе важна роля за кръвосъсирването, здравето на костите и сърцето.
Ябълките са богати на витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Те са богати на калиеви соли и танини и имат диуретично действие.
Морковите, тиквата, кайсиите, червената чушка, доматите, магданоза, киселеца, спанака и салатата съдържат провитамин А (бета – каротин) Броколите, морковите, спанака съдържат витамин А.
Слънчогледовите семки, орехите, царевицата и спанака са богати на Витамин Е. В цитрусовите плодове, киви, домати, червена чушка, брюкселско зеле, магданоз, спанака, френското грозде, шипките и ягодите са източник на Витамин С /аскорбинова киселина/.
Слънчогледовите семена, чесъна, лука, кафявия ориз, пшеничния зародиш са източник на селен.