Ние събираме и обработваме Вашите лични данни.
За осигуряване на правата ви по GDPR, молим за Вашето съгласие.
Ще използваме данните за осигуряване на по-доброто Ви преживяване в нашия уебсайт.
Ако натиснете бутона Съгласен съм, ще дадете съгласието си на нас и на всички трети страни, описани детайлно в Политиката за поверителност.
Съществуват кулинарни спорове, които от векове очакват своето разрешаване- какъв е произходът на нудълите –китайски или италиански?
Азиатските нудъли и италианската паста, особено спагетите, понякога подвеждат потребителите заради приликата във тяхната форма. Различията обаче са съществени. Тестото за повечето азиатски нудъли съдържа пшенично брашно и солен разтвор и се размесва и разстила до получаване на тънки тестени лентички. По традиция италианската паста се приготвя от твърда пшеница и вода и основната технология при производството на спагети е пресоването на тестото.
От Китай нудълите поемат на дълъг път към други азиатски държави – Япония, Корея, Тайван, Тайланд, Индонезия, Индия, където се адаптират към местните вкусове и постепенно се превръщат в основно ястие. Леко запържени, варени, сервирани със супа, със сос, в основно ястие, или в десерт, нудълите са част от менюто по всяко време на деня. За повечето азиатци те са символ на домашния уют и добрата храна.Тестото за нудълите може да съдържа, освен обикновена пшеница, ориз, елда, или нишесте от мунг боб, тапиока, сладък картоф, ориз, царевица. Разбира се, най-много се консумират нудъли от пшенично брашно и ориз. В Северен Китай обикновено се приготвят от пшенично брашно, защото студеният и сух климат там е неблагоприятен за отглеждане на ориз. А в южната част на Югоизточна Азия – Виетнам и Тайланд, топлият и влажен климат е благодатен за оризовите култури.
Разнообразието от нудъли се дължи и на различните форми. Могат да бъдат плоски или кръгли, широки или тънки, пресни или сушени. За разлика от видовете италианската паста, които понякога са къси и дебели, повечето азиатски нудъли са тънки и дълги. Някои местни култури вярват, че нудълите символизират дълголетието и затова присъстват в менюто на всякакви празненства. В тази част от света все още съществува традицията някои нудъли да месят и оформят само на ръка. Китайските ла миен се радват на световна популярност благодарение на изкусната техника за оформяне на тестени нишки. Парче тесто може да се превърне във всички видове нудъли – плоски, кръгли, дебели, тънки, като се меси, сгъва, върти и разтяга. Известните „Драконова брада”, както и самото им име подсказва, са фини и изящни и за целта тестото се разтяга до получаването на 4096 тънки нишки. Майсторите никога не използват точилка, само собствената си сила – физическа и духовна, както и сръчността си.
Съществуват различни традиции за топлинна обработка. Японците имат собствена методика: сипват нудълите в кипнала вода и ги разбъркват, за да не залепнат. Когато водата отново заври, наливат чаша студена вода и оставят сместа да заври за трети път. Тази техника е подходяща за японските нудъли, които образуват повече пяна.
Бобови нудъли-произвеждат от нишестето на мунг боба. Тъй като са безвкусни, обикновено влизат в състава на супи, салати или като пълнеж.
Китайски яйчни нудъли- Приготвени от пшенично тесто, яйца и вода, те имат характерен жълт цвят. Пресни или сушени и с различни размери, яйчните нудъли са еластични и са подходящи за пържени ястия.
Китайски пшенични нудъли-Пшенично брашно, вода и сол са основните съставки. Те имат разнообразна форма и еластична текстура, могат да участват във всякакви ястия с разнообразни кулинарни техники. И пресните, и сушените пшенични нудъли се приготвят бързо Оризови нудъли-по-деликатни от пшеничните нудъли. Съществува голямо разнообразие от оризови нудъли: тънките и кръгли са предпочитани във Виетнам; подобните на фиде – в Китай; а широките и плоски оризови лентички – в Тайланд.
Инстантни нудъли - Популярни по целия свят. по традиция са китайски яйчни нудъли, които се предлагат предварително сварени и сушени заедно с пакетче супа на прах.